Paradox odvolania otca arcibiskupa Bezáka

Autor: Lenka Nalevanková | 16.7.2012 o 6:40 | Karma článku: 14,74 | Prečítané:  3269x

Stretla som ľudí žijúcich Kristovým životom, kňazov - prevažne rehoľníkov, rehoľné sestry, zasvätené osoby, laikov, ktorí ako sa píše v trinástej kapitole Jánovho evajelia umývajú svojim učeníkom nohy podľa vzoru svojho Majstra. Charakterní, s vysokým morálnym kreditom. Len tak bolo možné uveriť, že pravda je pravdou, láska láskou, sloboda slobodou, Boh Bohom. OK, je to len horizontálna rovina, nevyhnutne preťatá vertikálnou pri osobnom kontakte s tým ktorý Je, ktorý Bol a ktorý Príde.

zdroj: internetzdroj: internet

Ježiš Kristus a Katolícka Cirkev sa stali súčasťou môjho každodenného života. Aj vďaka rehoľníkom - saleziánom. S porozumením dávali odpovede na moje otázky, o Ježišovi, zmysle života, o všetkom na čo mladý človek hľadá odpovede. Otvorene, slobodne, v pravde a láske. Tá možnosť bola, je a ostáva pre mňa nezaslúženým Božím darom.

Vyštudovala som okrem iného aj katolícku teológiu na Spišskej Kapitule. Bol to krásny, požehnaný čas so skvelými ľuďmi, ktorý zreálnil môj pohľad na Katolícku Cirkev na Slovensku. Objavila som nasledovaniahodné osobnosti mužského i ženského katolíckeho sveta. I tie ktorým som nerozumela.

Súčasného pápeža si vážim, je mi svojim jasným, výstižným, hlbokým štýlom písomného prejavu veľmi blízky. Stačí uviesť napríklad jeho Úvod do kresťanstva či Deus Charitas Est. Ťažko sa mi verí, že človek s jeho hĺbkou by vec tak chúlostivú a ojedinelú nepremyslel, nepremodlil. Najmä ak ide o vec, ktorá vzbudí obrovský rozruch vzhľadom na svoju takmer nulovú pravdepodobnosť.

Strom poznať podľa ovocia. Poznám len dobré ovocie života otca arcibiskupa. Žiadne zlé som nepostrehla.

Pošpinenie dobrého mena významnej katolíckej osobnosti slovenského sveta. Veľká bolesť jeho i veriacich.

Dve premisy, ktoré si zjavne odporujú. Pápež verzus biskup. Alebo paradox.

Totiž. Dlho dúfam v závan Ducha do skostnatelých štruktúr, v transparentnejšie, slobodnejšie a otvorenejšie pomery v celej slovenskej spoločnosti. Nech sa pozrieme na ktorúkoľvek oblasť života, tú cirkevnú nevynímajúc. Pozorujem ako schopní, šikovní, otvorení dialógu sú často odsúvaní na periférie. Ale napokon, čo môže byť viac, než autenticita života podľa príkladu Ježiša Krista.

Nechcem aby to vyznievalo bezcitne. No JE DOKONANÉ. A ja sa pýtam.

Je možné vidieť zmysel v ROZRUCHU, ktorý nastal? Nastanú dynamické pohyby v hlavách či postojoch mnohých a mnohých ľudí? Môže odvolanie otca arcibiskupa Bezáka priniesť diskusiu do slovenského katolíckeho sveta? Naprieč všetkými vrstvami?

Chce nás pápež naučiť rozmýšľať? I keby neúmyselne. Myslím, že sa mu darí.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?